Minimalny podatek, a podmioty z branży akcyzowych
Szanowni Państwo
W ostatnim czasie przesyłaliśmy Państwu alert dotyczący minimalnego podatku dochodowego, który po raz pierwszy będzie należny za rok 2024 (link to alertu znajduje się tutaj). Dzisiaj chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę, na jeden z przepisów, który ma szczególne znaczenie z punktu widzenia podmiotów prowadzących działalność w branży wyrobów akcyzowych.
Tak jak wskazaliśmy w naszym poprzednim alercie, istnienie straty lub też 2% udziału dochodów w przychodach ustala się w oparciu o zmodyfikowane dane w stosunku do informacji wynikających z ksiąg podatkowych i deklaracji CIT. Przepisy przewidują bowiem pewne wyłączenia z przychodów, ale i kosztów, które nie są uwzględniane w tej kalkulacji.
Ustawa wskazuje m.in., że dla celów obliczenia straty oraz udziału dochodów w przychodach, nie uwzględnia się:
6) zapłaconych przez podmiot do tego obowiązany kwot:
- podatku akcyzowego,
- podatku od sprzedaży detalicznej,
- podatku od gier,
- opłaty paliwowej,
- opłaty emisyjnej;
7) zaliczonej odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów kwoty podatku akcyzowego zawartego w cenie wyrobów akcyzowych kupowanych i sprzedanych przez podatnika dokonującego obrotu tymi wyrobami;
Przepis ten odnosi się zatem zarówno do podmiotów, które samodzielnie zobowiązane są do zapłaty akcyzy (opłaty paliwowej i emisyjnej) jako podatnicy jak i do podmiotów, które nabywają wyroby z zapłaconą akcyzą i kwota akcyzy jest u nich uwzględniana w przychodach i w kosztach.
Ten drugi przypadek rodzi jednak sporo wątpliwości interpretacyjnych, a najważniejsze z nich to te, czy kwota akcyzy ma być wyszczególniona w księgach? Czy musi ona zostać wykazana na fakturach zakupowych/sprzedażowych jako odrębna pozycja lub chociaż jako dodatkowa adnotacja? W jaki sposób podatnik ma wykazać wartość tej akcyzy przy dokonywaniu kalkulacji?
Zachęcamy Państwa do kontaktu i weryfikacji możliwości zastosowania w Państwa przypadku tego wyłączenia. Wyłączenie z przychodów i kosztów podatku akcyzowego w wielu przypadkach może w sposób istotny wpływać na realizację wskazanego w ustawie progu 2% marżowości.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, uprzejmie prosimy o kontakt.
Pozdrawiamy,
Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe