Nowa wersja projektu nowelizacji BIO: parametry NCW + (nowość) propozycja likwidacji NCR
Informujemy, że w tym tygodniu na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się nowa wersja projektu tzw. „dużej” nowelizacji BIO, której celem jest implementacja unijnej dyrektywy RED II do polskiego porządku prawnego.
W zakresie zmian istotnych dla podmiotów realizujących Narodowy Cel Wskaźnikowy (NCW), nowa wersja projektu nie różni się od wcześniejszego tekstu nowelizacji, o którym informowaliśmy w naszym alercie sprzed kilku miesięcy oraz który był przedmiotem indywidualnych konsultacji z naszymi klientami. Nadal więc „na stole” mamy następujące parametry realizacji NCW na 2025 r.:
- NCW nominalne 9,2%
- Współczynnik redukcyjny 0,85
- Opłata zastępcza powyżej 85% „fizycznej” realizacji NCW
- Podcel dla BIO II generacji (cz. A załącznika nr 1 do ustawy) 1,0%
- Limit „crop cap” dla BIO I generacji 6,1%
Obecnie w projekcie pojawiła się jednak inna, rewolucyjna zmiana, tj. propozycja całkowitej likwidacji Narodowego Celu Redukcyjnego (NCR) od 2025 r.
Jako uzasadnienie dla takiej zmiany wskazano następujący powód: mimo że podstawowym celem projektu jest wdrożenie w Polsce dyrektywy RED II, to jego treść powinna uwzględniać także późniejsze zmiany regulacji europejskich, w tym zwłaszcza dyrektywę RED III. Jedną ze zmian wprowadzanych w RED III jest natomiast uchylenie europejskich przepisów, które stanowią podstawę do funkcjonowania NCR. Termin na pełną implementację dyrektywy RED III upływa dopiero w połowie 2025 roku; ponieważ jednak NCR jest obowiązkiem rozliczanym w okresach całorocznych, w ocenie MKiŚ uzasadnione jest wcześniejsze wdrożenie zmian dotyczących akurat tego obowiązku – dzięki czemu przepisy krajowe dot. NCR nie będą obowiązywały już od stycznia. Omawiana zmiana może być traktowana jako sygnał, że polski ustawodawca zamierza dokonać wdrożenia dyrektywy RED III nie w oparciu o redukcję emisji gazów cieplarnianych (co jest istotą NCR), ale w oparciu o obowiązkowy ilościowy udział biokomponentów w paliwach ciekłych wprowadzanych na rynek.
Przewidywany termin wejścia w życie tej zmiany to 1 stycznia 2025 r. Oznacza to, że w bieżącym roku nadal trzeba realizować Narodowy Cel Redukcyjny (NCR) zgodnie z dotychczasowymi zasadami – i za ew. uchybienia w tym zakresie URE nadal będzie mogło nakładać na przedsiębiorców kary pieniężne. Jeśli jednak projekt nowelizacji ostatecznie zostanie uchwalony w obecnym kształcie, począwszy od stycznia 2025 r. wymóg wypełnienia NCR zostanie całkowicie uchylony.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości w tej sprawie, zapraszamy Państwa do kontaktu.
Pozdrawiamy
Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe