23/04

Wyrok TSUE C-137/23 (Alsen) – warunki formalne nie są decydujące dla prawidłowości zastosowania zwolnienia z akcyzy/obniżonej stawki akcyzy

Szanowni Państwo,

Dnia 13 marca 2025 r. wydany został wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-137/23 (Alsen), z którego wynika, że nie jest niezbędne spełnienie formalnych przesłanek dla skorzystania ze zwolnienia z akcyzy bądź z obniżonej stawki akcyzy, jeżeli spełnione zostały przesłanki materialne oraz nie ma podejrzenia co do oszustwa podatkowego, nadużycia lub unikania opodatkowania.

Wyrok ten wydany został w holenderskiej sprawie, gdzie firma eksploatująca statek zużywała do celów żeglugi olej napędowy zwolniony z akcyzy, ale okazało się, że zawartość znacznika wymaganego do zwolnienia z akcyzy była niższa niż dopuszczalne minimum.

W związku z tym, holenderskie organy podatkowe chciały na ten olej napędowy nałożyć akcyzę.

TSUE uznał, że wymogi techniczne, takie jak zawartość znacznika w oleju napędowym, służą zwalczaniu nadużyć, jednak nie mogą być celem samym w sobie i nie powinny przesądzać o odmowie zwolnienia z podatku akcyzowego wyłącznie na tej podstawie. Takie podejście jest zdaniem TSUE uzasadnione, gdy brak jest dowodów na nadużycie, a podmiot spełnił przesłanki materialne tj. faktycznie zużył olej do żeglugi.

Naszym zdaniem wyrok ten będzie miał duże znaczenie także w Polsce w sprawach, w których organy podatkowe odmawiają zastosowania zwolnień i stawek preferencyjnych z przyczyn formalnych.

I nie chodzi tu tylko o sprawy dotyczące zawartości w paliwach znacznika / barwnika, ale w naszej ocenie, orzeczenie TSUE może znaleźć zastosowanie we wszystkich sprawach, w których organy podatkowe nakładają akcyzę, bo nie zostały spełnione formalne warunki zwolnienia /stawki obniżonej.

W szczególności chodzi tu o sprawy dotyczące:

  • olejów opałowych, gdzie organy podatkowe identyfikują nieprawidłowości w oświadczeniach/ SENT opałowym;
  • wszystkich innych zwolnień z akcyzy, w których organy podatkowe nakładają akcyzę po stwierdzeniu błędów/nieprawidłowości w dokumentach dostawy / e-DD lub dlatego, że podmiot nie spełnił innych formalnych warunków zwolnienia;
  • innych przypadków nakładania akcyzy, gdy podstawą działania organów podatkowych są błędy/nieprawidłowości formalne po stronie podatnika.

Co ważne, omawiany wyrok TSUE będzie mieć zastosowanie nie tylko do bieżących / przyszłych sporów z organami podatkowymi, ale także może być podstawą wznowienia „starych” spraw akcyzowych, których nie udało się podatnikom wygrać przed polskimi organami podatkowymi lub sądami administracyjnymi.

Wniosek o wznowienie takich postępowań trzeba złożyć w ciągu miesiąca od dnia, kiedy wyrok TSUE zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Omawiany wyrok TSUE oczekuje obecnie na publikację – nie został jeszcze opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej – poinformujemy Państwa jak tylko zostanie opublikowany.

Prosimy o kontakt, jeżeli chcieliby Państwo skonsultować, czy ten wyrok może znaleźć zastosowanie do Państwa sprawy.

Pozdrawiamy,

Zespół kancelarii Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe