30/03

Nowy projekt nowelizacji rozporządzenia ws. wyrobów podlegających pod SENT

Ostatnio na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt nowelizacji rozporządzenia ws. dodatkowych wyrobów, których przewóz jest monitorowany w systemie SENT; pełna treść tego projektu jest dostępna pod adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12344454.

Uspokajamy jednak – nie zawiera on bardzo istotnych zmian merytorycznych, lecz ogranicza się wyłącznie do następujących kwestii:

• zmiany redakcyjne – ujednolicenie literalnego brzmienia wyłączenia z SENT dla przewozów realizowanych w systemie EMCS, w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (w dotychczasowych regulacjach zwolnienie dla paliw z CN 2710 było redakcyjnie inaczej skonstruowane w porównaniu do analogicznego wyłączenia dla LPG CN 2711)
• zwiększenie maksymalnej masy butli gazowych (69 kg w miejsce dotychczasowych 61 kg), w których przewóz LPG jest wyłączony z systemu SENT

Planowany dzień wejścia w życie nowych przepisów to 1 maja br. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości  dotyczących tej kwestii, uprzejmie prosimy o kontakt.