Wyrok TSUE – opłaty dodatkowe powinny być uwzględniane na potrzeby liczenia zwrotu akcyzy od energii elektrycznej
Szanowni Państwo,
Dziś TSUE stwierdził, że kalkulując kwotę zwolnienia z akcyzy, realizowanego przez zwrot części zapłaconej akcyzy od energii elektrycznej wykorzystanej przez zakład energochłonny, w koszcie wykorzystanej energii elektrycznej należy uwzględniać dodatkowe należności, takie jak opłaty dystrybucyjne.
Dotychczas sądy administracyjne oraz organy podatkowe stwierdzały, że koszty opłat dodatkowych, w tym m.in. opłaty dystrybucyjne, nie mogą być zaliczane do kosztów nabycia energii elektrycznej. W związku z tym zakłady energochłonne jako koszt energii elektrycznej traktowały koszt jej zakupu nieuwzględniający dodatkowych opłat. Koszty opłat dodatkowych, jak opłata dystrybucyjna, w sposób istotny wpływają na poziom współczynnika energochłonności.
Z naszych szacunków wynika, że zastosowanie podejścia do kalkulacji kosztu wykorzystanej energii elektrycznej wyrażonego przez TSUE powoduje, że kwota należnego zwrotu może być dużo wyższa niż przy uwzględnieniu czystego kosztu energii, tj. o około 15-20%.
W związku z orzeczeniem TSUE podmiotu, które uzyskały decyzję o przyznaniu zwrotu akcyzy, mogą wystąpić z wnioskiem o wznowienie postępowania. Taki wniosek należy złożyć w terminie miesiąca od publikacji sentencji orzeczenia TSUE w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Dla tych podmiotów, które dotychczas nie korzystały ze zwrotów akcyzy od energii elektrycznej, wyrok pozwala na uzyskanie wyższych kwot zwrotów w bieżących wnioskach. Informujemy jednocześnie, że do końca roku możliwe jest uzyskanie zwrotu podatku akcyzowego za rok 2023.
Prosimy o kontakt, jeżeli chcieliby Państwo dokonać analizy, jak wyrok ten może wpłynąć na uzyskane przez Państwa zwroty akcyzy. Jeżeli natomiast dotychczas nie korzystali Państwo z procedury zwrotu służymy Państwu wsparciem we wdrożeniu tego mechanizmu u Państwa w firmie.