21/02

Zaproszenie na webinarium dotyczące fotowoltaiki

Webinarium „Wytwarzanie energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych (PV) – obowiązki regulacyjne i podatkowe w świetle ostatnich zmian przepisów”

Serdecznie zapraszamy Państwa na webinarium organizowane przez kancelarię Cabaj Kotala Doradztwo Podatkowe. Będzie ono poświęcone praktycznym skutkom coraz częstszej działalności polskich przedsiębiorców, polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych i wykorzystywaniu jej na własne potrzeby lub wprowadzaniu do sieci elektroenergetycznej.

Do udziału zapraszamy przede wszystkim osoby zarządzające przedsiębiorstwami posiadającymi lub zamierzającymi uruchomić własne instalacje fotowoltaiczne, a także osoby odpowiedzialne za wypełnianie obowiązków podatkowych lub regulacyjnych w takich podmiotach. Podczas webinarium poruszymy tematy istotne dla wszystkich przedsiębiorców wytwarzających prąd z OZE – zarówno tych posiadających mikro- lub małe instalacje, jak i podmiotów działających na większą skalę.

W trakcie webinarium, które będzie trwało ok. 3 godzin, omówimy m.in. następujące zagadnienia:

 • Nowelizacja ustawy o OZE z 2023 r. – skutki praktyczne
 • Obowiązki względem URE, czyli wpis do rejestru MIOZE vs. koncesja WEE – kiedy trzeba je uzyskać i jakie wymogi sprawozdawcze się z nimi wiążą?
 • Instalacje podłączone (on-grid) i niepodłączone (off-grid) do sieci, a także instalacje hybrydowe – czy obowiązki podatkowe i regulacyjne dotyczą każdej z nich?
 • Wymogi w zakresie tzw. telemechaniki dla instalacji fotowoltaicznych – przepisy i praktyka ich stosowania przez operatorów sieci
 • Zwolnienie od akcyzy dla energii elektrycznej z fotowoltaiki – kiedy może być stosowane i pod jakimi warunkami (rejestracja, ewidencja, deklaracje)?
 • Rozliczanie akcyzy od wytworzonego prądu w praktyce – jakie dokładnie ilości energii należy brać pod uwagę? Jak wypełniać ewidencje i deklaracje akcyzowe?
 • Gwarancje pochodzenia dla energii elektrycznej z OZE – kto może je uzyskać i jakie profity się z nimi wiążą?
 • Własne punkty ładowania służbowych i prywatnych samochodów elektrycznych – skutki w PIT, VAT i akcyzie
 • Zmiany w Prawie budowlanym – dla jakich instalacji wymagane jest obecnie pozwolenie na budowę?
 • Podatek od nieruchomości – aktualne podejście organów do zasad opodatkowania instalacji fotowoltaicznych oraz gruntów, na których są one położone

W trakcie webinarium odpowiemy również na wszelkie inne pytania uczestników dotyczące przepisów regulujących wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł na własny użytek przedsiębiorców.

Webinarium odbędzie się w dniu 12 marca 2024 r. w godz. 10:00-13:00 – w formie spotkania online na platformie Microsoft Teams. Dostęp do webinarium jest płatny; koszt uczestnictwa jednej osoby to 350 zł netto.

W celu potwierdzenia uczestnictwa, prosimy o wysłanie zgłoszenia na adres: info@cabajkotala.com, z podaniem:

 • danych uczestników
 • danych firmy do wystawienia faktury

W razie jakichkolwiek pytań, uprzejmie prosimy o kontakt:

Patrycja Lis

T +48 22 209 98 90

F +48 22 209 98 95