24/05

Projekt ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa po zmianach w Senacie

W naszym alercie z 9 marca br. informowaliśmy Państwa o nowym „podatku” wprowadzonym przez rząd Projekt ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa wprowadza nowy „podatek” | Cabaj&Kotala – doradztwo podatkowe (cabajkotala.com). Jako uzupełnienie tej wiadomości wskazujemy, że Senat rozpatrzył ustawę o Funduszu Ochrony Rolnictwa i wniósł do niej poprawki. Teraz ustawa ponownie trafiła do Sejmu, który zadecyduje, czy zaakceptować, czy też odrzucić poprawki Senatu.

Od czasu naszego ostatniego alertu na ten temat w ustawie zaszło kilka zmian. Po pierwsze, wysokość wpłaty na Fundusz została obniżona z 0,25% wartości netto produktów rolnych nabytych od producentów rolnych na 0,125% wartości produktów rolnych bez podatku VAT. Podmiotami obowiązanymi do wpłaty do Fundusz będą podmioty prowadzące skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych.

Nie zmienił się za to katalog produktów objętych nowym „podatkiem”. Podmioty objęte obowiązkiem uiszczania opłaty będą zobowiązane do jej samodzielnego naliczania oraz wpłacania a także do składania kwartalnych deklaracji.

Ustawa o Funduszu Ochrony Rolnictwa ma wejść w życie 1 lipca 2023 r. Natomiast wpłaty na Fundusz będą naliczane od dnia 1 stycznia 2024 r.

Z tekstem ustawy można przekazanej do Senatu możecie zapoznać się Państwo pod tym linkiem Akt prawny (sejm.gov.pl). Poprawki Senatu dostępne są tutaj SKM_458e23051513330 (sejm.gov.pl)

Jeśli mieliby Państwo jakiekolwiek pytania lub wątpliwości w zakresie przedmiotowej ustawy, serdecznie zachęcamy do kontaktu.